Çamaşır Makinesinde Perdeler Nasıl Yıkanır?

Çamaşır Makinesinde Perdeler Nasıl Yıkanır?

Çamaşır Makinesinde Perdeler Nasıl Yıkanır? Evlerimizde dekorasyon ürünü olarak kullandığımız perdeler, farklı kumaşlardan üretilmektedir. Farklı kumaşla üretilen her perdenin de yıkama şekli de farklıdır. Bazı perde çeşitlerini, evimizdeki çamaşır makinelerinde yıkayabiliriz, fakat bazı perdeler için bunu yaptığımızda sonuç hayal kırıklığı olur.

Çamaşır Makinesinde Perdeler Nasıl Yıkanır?

Bu tarz perdeleri kuru temizleme hizmeti veren yerlere teslim etmeliyiz. Şimdi, biraz daha detaya inerek, perdelerimizin temizliğini nasıl yapabileceğimize bakalım:

  • Tül perdeler, evimizde ne kadar hoş bir görüntü sergilemiş olsa da perdeler arasında çok çabuk kirlenen perdelerdendir. Bu yüzden, yılda 4 defa yıkamak zorunda kalırsınız. Tül perdeleriniz yıkarken de ılık suda yıkamalı ve makinenizin derecesini 30 dereceden fazlasına ayarlamamalısınız.
  • Çamaşır makinenizin devir sayısını mümkün olduğunca aza indirmenizde fayda vardır.
  • Perdelerinizi çamaşır makinesine atmadan önce, makinenin suyuna 1-2 kaşık toz şeker atmanız durumunda perdelerinizde beyazlama olacaktır.
  • Özellikle tül perdeler için tercih edilen beyazlatma yöntemi: bir gece öncesinden deterjanlı suya perdenizi yatırarak, daha sonrasında makineye atabilirsiniz.
  • Evlerde içilen sigara dumanından ya da sobadan çıkan isli dumandan kirlenmiş olan perdeler sararmış bir hal alır. Perdelerinizi beyazlatmak için, 1 çay bardağı kadar amonyak eklenmiş suda 2 saat kadar bekletilirse daha hızlı beyazlamasına yardımcı olunur. Amonyaklı sudan çıkarıldıktan sonra da temiz suyla durulamalısınız.
  • Perdelerinizi yıkadıktan sonra, ütü yaparsanız sararmalar oluşur. Sararma ve kırışıklık olmaması için, kornişlere hemen asmalısınız. Asılı bir şekilde kurumaya bırakılan perdeler daha düzgün olacaktır.
  • Eğer perdelerinizi elde yıkayacaksanız, makineye attığınız deterjan miktarını arttırmalısınız. Beyaz eşya servis Elde yıkarken de mümkün olduğunca fazla ufalama yöntemini kullanmayınız, Çamaşır Makinesinde Perdeler Nasıl Yıkanır? çünkü fazla kırışıklığa sebep olabilir.

Her ne kadar çamaşır makinesinde perde yıkama konusunda uygulanmış yöntemler bulunsa da, bizler yine de perdelerin yıkanması için kullanım kılavuzlarını okumalıyız. Çünkü her kumaş, elde veya makinede yıkanmayabilir.

Yorum bırakın

Hemen Tıkla Ara