Çamaşır Makinesinde Yıkanacak Giysiler Nasıl Ayrılmalıdır?

Çamaşır Makinesinde Yıkanacak Giysiler Nasıl Ayrılmalıdır?

Çamaşır Makinesinde Yıkanacak Giysiler Nasıl Ayrılmalıdır? Çamaşır makinesinde yıkanacak giysilerin renklerine göre ayrılması gerektiğini birçoğumuz biliyoruz. Fakat bu konuda da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin herkes renklileri ve beyazları ayrı ayrı yıkarlar. Renkli giysilerle beyaz giysiler bir arada yıkanmaz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey ise renkli giysileri de kendi aralarında ayırmak ve renk benzerliklerine göre bir arada yıkamaktır. Yani siyahlar siyahlarla, kırmızılar kırmızılarla, maviler mavilerle gibi…

Çamaşır Makinesinde Yıkanacak Giysiler Nasıl Ayrılmalıdır?

Ayrıca yıkanacak giysileri ayırırken en önemli dikkat edilmesi gereken şey ise kirlilik dereceleridir. Az kirliler ile çok kirli kıyafetleri bir arada yıkamakta doğru değildir. Az kirliler için düşük ve kısa programlar seçilirken çok kirliler için daha uzun süreli yıkama programları seçilmektedir. Bu nedenle de çok kirli giysiler arasında yıkanan az kirli bir kıyafet boşu boşuna daha fazla deformasyona uğrayacaktır çünkü o kıyafet daha kısa sürede temizlenmiş olacak ve devamında da boşuna yıkanmaya devam edilmiş olacaktır.

Hangi Kumaşlar Çamaşır Makinesinde Yıkanmaz?

Bazı kıyafetlerin çamaşır makinesinde yıkanması tavsiye edilmez. Özellikle yünlü kumaşlar, kaşmir, ipek ve deri giysiler mutlaka kuru temizleme ile temizletilmelidir. Deri, yün, ipek ve keten giysiler çamaşır makinesinde yıkandığı zaman muhakkak deformasyona uğrayacak ve çekeceklerdir. Çamaşır Makinesinde Yıkanacak Giysiler Nasıl Ayrılmalıdır? Aynı zamanda bu tarz kumaşların renklerinde bozulmalar olacak ve özellikle deri kıyafetler makinede yıkandığı zaman derilerinde keçeleşme oluşacaktır. Bu nedenle bu tür ürünlerin çamaşır makinesinde yıkanması tavsiye edilmemektedir.

Yorum bırakın

Hemen Tıkla Ara