Çamaşır Makinesinde Ayakkabılar Nasıl Yıkanır?

Çamaşır Makinesinde Ayakkabılar Nasıl Yıkanır? Spor ayakkabıların kullanımının yaygınlaşması ve özellikle de açık renkli ayakkabıların aşırı derecede kirlenmesi sonucunda akla ilk gelen şey ayakkabıların en kolay şekilde çamaşır makinesinde yıkanabileceğini araştırmaktadır. Bir çok ayakkabı rahatlıkla çamaşır makinesinde yıkanabilmekte fakat öncesinde bilinmesi gereken bazı şartlarda var elbette.

Çamaşır Makinesinde Ayakkabılar Nasıl Yıkanır?

Öncelikle çamaşır makinesinde yıkayacağınız ayakkabının daha iyi temizlenmesi ve aynı zamanda makinenin de zarar görmemesi için bazı kir ve taş yada toprak tortusu gibi çeşitli maddelerden arındırılmalıdır. Bu işlemi bir kürdanla yapabileceğiniz gibi bir fırçada kullanabilirsiniz.  Çamaşır Makinesinde Ayakkabılar Nasıl Yıkanır? Aynı zamanda taş ya da tortu gibi sert maddeleri elinizle de çıkarabilirsiniz. Ayakkabı üzerinde bulunan kirlerin temizlenmesi içinde eski kullanılmış bir diş fırçasını tercih edebilirsiniz. Lavaboda sabunla köpürtülmüş bir su içerisine bu fırçayı batırarak kirleri fırçalamak önemli düzeyde ön temizlik sağlayacaktır. Bu işlemler tamamsa sıra ayakkabıyı çamaşır makinesinde yıkamaya geldi.

Çamaşır makinesinde yıkanacak ayakkabıların bağcıklarını ve tabanlıklarını çıkarınız. Bazı tabanlıklar yıkama sonucunda aşırı derecede deforme olabilmektedir. Eğer tabanlığın deforme olacağını düşünüyorsanız onu yıkama işlemi dışında tutmanız ve yalnızca havalandırmanız daha iyi olur. Ayakkabıları ve bağcıkları bir fileye koyun. Fileniz yoksa yastık kılıfı bir kılıfa veya benzer bir kılıfa da koyabilirsiniz. Bazı ayakkabıların iç tarafında bulunan etiketlerinde yıkama talimatları yer almaktadır. Bunu okuyun ve talimatlara uyunuz. Eğer böyle bir talimat yoksa çamaşır makinenizin en kısa programını ayarlayarak 30 derecede yıkama işlemini gerçekleştirin.

Yıkama işleminden sonra ayakkabıların kurutulması işlemini direkt güneş ışığında yapmayınız. Çamaşır Makinesinde Ayakkabılar Nasıl Yıkanır? Güneşte kalan ayakkabılarda renk solması kaçınılmaz olmaktadır. Daha sağlıklı bir kurutma işlemi için havası temiz ve sürekli havalanan fakat direkt güneş ışığına maruz kalmayan bir bölgede kurutulmalıdır. Kurutmak için aceleci olmak, ayakkabıları kurutma makinesine atmak ayakkabılara zarar verir. Beyaz Eşya Servis Bu nedenle yaklaşık bir kaç gün kurumanın beklenmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

Hemen Tıkla Ara