Çamaşırlarınızı Rüzgarda Kurutun

Çamaşırlarınızı Rüzgarda Kurutun Özellikle kış aylarında çamaşırları kurutmak oldukça zordur. Ama sanıldığı kadar da zor değil. Tabi ki yaz aylarında ki kadar hızlı çamaşır kurutmak kış aylarında imkansızdır. Ama çamaşırı kurutan tek gücün de sıcaklık olmadığını bilmek istersiniz.

Çamaşırlarınızı Rüzgarda Kurutun

Kuruma olayını sağlayan şey aslında buharlaşmadır. Çamaşırdaki su sıcaklıkla beraber buharlaşır ve zamanla çamaşır kurur. Ama eğer ki çamaşırdan çıkan buharın sirkülasyonu yoksa su buharı çamaşırdan uzaklaşamaz ve kuruma gecikir. Bunu kapalı hava almayan ve dışarıya hava kaçırmayan bir ortamda deneyin çamaşırınız kurumayacaktır.

Çamaşırı kurutan güç sıcaklıkla beraber sirkülasyondur. Doğal ortamda bu sirkülasyonu sağlayan rüzgardır. Çünkü rüzgar çamaşırdan çıkan su buharını alır ve buharlı nemli havaşı çamaşırdan uzaklaştırır. Islak bir çamaşırı sobanın yanına koyduğunuzda ondan buhar çıktığını ve buharın yükseldiğini görürsünüz. İşte çamaşırın kurumasındaki olay aslında budur. Buharın sirkülasyonu sağlanmalı.

Kış aylarında soğuk ve durgun bir havada çamaşırın kuruması çok yavaştır. Ama eğer rüzgar varsa kuruma daha hızlı olacaktır. Hava sıcaklığı çok düşük olsa bile kuruma olacak çünkü buharlaşma için illaki yaz aylarında ki gibi sıcacık bir havaya ihtiyaç yok. Çok az miktardaki bir sıcaklık bile buharlaşmayı sağlar. Rüzgar da sirkülasyonu sağlar ve kuruma işlemi yaz aylarındaki kadar hızlı olmasa bile gerçekleşir. Çamaşırlarınızı Rüzgarda Kurutun Çamaşırlarımız kururken nasıl da bazı fiziki olaylar gerçekleşiyor gördünüz mü. Günlük hayatta ardını hiç düşünmediğimiz her şeyin ardında aslında bir fiziki olay gerçekleşiyor. Hem de her en basit bir olayda bile.

Bir yanıt yazın

Hemen Tıkla Ara