Buzdolapları nasıl çalışır?

Buzdolapları nasıl çalışır? Buz dolapları soğutma teknolojileri yardımıyla yiyeceklerinizi bozulmadan muhafaza eden elektronik cihazlardır. Buzdolabı markaları farklı olsa da çalışma prensipleri birbirine çok benzerdir. Isı transferi sayesinde kabinden alınan sıcak hava dışarıya tahliye edilir. Buz dolapları tam bir fizik vakasıdır, termodinamikten yararlanarak işlevlerini yerine getirirler.

Buzdolabına konan nesne kabin içindeki ısıdan daha yüksek olduğu için soğumaya geçer, nesnenin ısısı da soğuk havaya karışır.

Buzdolabının kapağını açmak neden zor olsa gerek? Bu direncin nedeni içi soğuk olan buzdolabının içindeki basıncın dışarıdaki basınca gore düşük olmasıdır, mıknatıslar ve körükler yardımıyla bu direnç azaltılmaktadır.

Buzdolapları nasıl çalışır?

Buz dolaplarının içinde gözle görülmeyen akışkan bir madde bulunur. Bu madde kompresör desteğiyle kabin içinde dolaştırılır. Isı aktarma özelliğine haiz olduğundan gaz yada sıvı halde bulunabilir. İçerideki havanın derecesi ayarlandıktan sonra ısı kaybı yaşanarak buzdolabı soğumaya geçer.

Kompresör tanzikle beraber bu soğutucu maddeyi sıkıştırır, arkadaki dönel borulara iletilen soğutur madde içeride dolaşım sağlar. Basıncı ve ısısı yüksek olan bu madde borulardan geçerken ısıyı dışarı verir, bu işlemin sağlıklı olması için buzdolabının duvara yaslanmış olması gereklidir.

Kısacası buzdolabı kabinde dolaşan akışkan madde sayesinde ısıyı dışarı atıp içeriyi soğutur.

Beyazesyaklimaservis.com her marka buzdolabınız için teknik servis hizmeti vererek negatif durumlar yaşamanızın önüne geçer. 0216 540 00 23 numaralı çağrı merkezi üzerinden buzdolabı teknik servis desteği alabilir, önerilerinizi iletebilirsiniz. Buzdolabı montajı, buzdolabı arızası, buzdolabı bakımı şeklinde mevzularda uzman kadrolar ile hizmet veren beyazesyaklimaservis.com sizleri bekliyor.

Bir yanıt yazın

Hemen Tıkla Ara