Davlumbaz Nedir? Nasıl Seçilir? Evde yemek pişirme meraklılarından tecrübeli şeflere kadar mutfakta karışıklık yaratmak bu işin doğasında var. Mutfak sanatçısı ne kadar dikkatli ve hassas olursa olsun yağ, duman, gaz ve tabii ki yiyecek sıçraması kaçınılmazdır. İşte tam bu noktada günü kurtarmak için her zaman kullanışlı bir davlumbaz devreye girer.

Davlumbaz Nedir?

Davlumbazlar, yemek pişirirken soluduğunuz havadaki kokuları, dumanı ve zararlı parçacıkları gideren her mutfak için hayati bir bileşendir. Davlumbaz Nedir? Nasıl Seçilir? Güçlü fanlar kullanılarak ocağın etrafındaki hava, filtrelerden geçirilerek veya bir kanala alınarak evin dışına gönderilir. Duman, ısı, nem, mikroskobik yiyecek parçacıkları ve diğer kirlilikler, havayı veya yiyeceklerinizi kirletmesini önlemek için filtrelenir veya mutfaktan tamamen çıkarılır.

Davlumbaz Nedir? Nasıl Seçilir?

Davlumbaz Nedir? Nasıl Seçilir?

Davlumbaz ihtiyacınız var mı?

Kısa cevap istiyorsanız: Evet, bir davlumbaza ihtiyacınız var. Üstüne düşünmeniz gereken asıl soru ise alanınız için ne tür bir davlumbazın işe yarayacağı ve mutfağınızda gerçekleşen yemek pişirme için ne kadar büyük olması gerektiğidir.

Mutfaklara bir davlumbaz eklemeyi planlarken ev sahipleri için birkaç temel unsur vardır:

Mutfak Güvenliği

Mutfakta çocukların yemek pişirme deneylerinden tutun da güzel dumanlı bir yemek yaptığınızda karbon monoksit gibi konsantre dumanlar ve gazlar fark edilmeden birikebilir. Tüm evinizin güvenliği için mümkün olan en kısa sürede temiz havayı filtrelemek ve tehlikeli havayı tamamen çıkarmak en iyisidir. Davlumbazlar, havadaki yağın mutfak yüzeylerine yerleşmeden önce temizlenmesine yardımcı olur.

Temizlik ve Bakım

Havayı tıkayan kalıcı yemek kokularını dağıtmanın yanı sıra, davlumbazlar eşit derecede görünmeyen yağ ve yiyecek parçacıklarını filtrelere ve kanallara yönlendirir. Bu, onları ocaktan ve tezgahlardan uzak tutmaya yardımcı olur.

Davlumbazlar Ekstra Işık Kaynağı Sunar

Pek çok davlumbaz, davlumbazın altında, aşağı doğru ocağı hedefleyen ampuller veya ışık panelleri sunar. Bu, yemek pişirirken ışığı tam ihtiyacınız olan yere, çalışma alanı üzerine koyarak yemek hazırlama ve temizleme işleminize kolaylık sağlar.

Artan Mülk Değeri

Davlumbazlar evinize yaptığınız bir iyileştirme ve yatırımdır. Tehlikeli maddeleri havadan uzaklaştırır ve pişirmeden kaynaklı kir birikimini en aza indirir. Davlumbaz Nedir? Nasıl Seçilir? Mutfağa düzgün bir şekilde monte edilmiş bir davlumbaz olması, birçok ev alıcısının standart olarak aradığı bir seçenektir.