Split Klima Nedir, Nasıl Çalışır? Split klimalar ortamın hem ısıtma hemde soğutma işlemini yapması için kullanılan klimlardır. Klimalarda bulunan iç ünite ve dış ünite birbirine bağlı olarak değil, ayrı bir şekilde çalışır. Split klima şeklinde adlandırılmasındaki temel sebepte bu olmaktadır.

Split Klima Nedir?

Split klimalar hava sıcak olduğu zaman ortamı serin tutmakta, hava soğuk olduğu zaman ise ortamı ısıtmaktadır. İç ve dış ünite olmak üzere iki farklı ünitesi mevcuttur. Bu üniteler birbirinden farklı çalıştıkları için hem sıcak hem soğuk ayarı olabiliyor. Split klimalar, hem soğuk hemde sıcak hava sağlayabilen klimalara verilmiş olan genel bir isim olmaktadır.

Split Klima Nasıl Çalışır?

Split klimalarda bulunan iç ünite yardımı ile içerideki hava dışarıya aktarılır. Ardından dış ünite yardımı ilede hava iç üniteye gelerek ortamda yayılır. Split Klima Nedir, Nasıl Çalışır? Split klimalar genel olarak bu şekilde çalışmaktadır. Bu sayede ortamın sıcaklığı veya serinliği sağlanmış olur.

Split Klima Avantajları

  • Antibakteriyel özelliktedirler.
  • Daha az enerji harcamakta ve daha iyi verim alınmaktadır.
  • Bir adet dış ünite mevcut ise, birden fazla iç ünite bir adet dış üniteye bağlanabilir. Bu sayede yer tasarrufu sağlanır.
  • Estetik bir görünüm sunmaktadır.
  • Sessizlik yaratılabilir.
  • İki sıcaklık ayarı bir arada bulunmaktadır.
  • Uzun ömürlüdür.

Yukrıda belirtilen özellikler split klimaların en büyük avantajları arasında yer almaktadır. Birden fazla avantaj sunması dolayısı ile günümüzde en çok tercih edilen klima olmaktadır.

Sprit ve Inverter Klima Arasındaki Farklar

Split klimalar istenilen sıcaklık ayarında çalışmaktadır. İstenilen sıcaklık ayarına geldiği zaman motor durmaktadır. Fakat durduktan sonra odaya hava vermeye devam eder. Oda veya ortam istenilen sıcklık ayarından düştüğü zaman motorlar tekrardan çalışmaya başlar. İnverter klimalar ise elektirik akımının dalgalı olmasını sağlayarak motorların durup, çalışmasına gerek kalmadan çalışmasını sağlar. Bu sayede enerjiden tasarruf sağlanmaktadır. Split Klima Nedir, Nasıl Çalışır? Tasarruf yanı sıra konforda sağlanmış olur. iki klima çeşidininde çok iyi olduğu bilinmektedir. İkisi arasında tercih yapılırken göz önünde bulundurulması gereken fark bu şekildedir. Hangi klimanın kullanılacağı kişilerin insiyatifine kalan bir durumdur.