Klima filtresi nasıl temizlenir? Klimanızın filtre sterilizasyonu ve temizli işlemlerini aşağıda belirttiğimiz adımları izleyerek bilgilenebilirsiniz ayrıca nasıl yapılacağı konusunda öğrenebilirsiniz.

Klima filtresini Nasıl Temizleriz?


Markası ne olursa olsun Filtreler dolu ve pis olduğu zaman da yeterince ısıtma yapmayacağı gibi soğutma ve nem alma gibi tüm seçeneklerde yeterli performans göstermeyecektir. Klimaların Filtre temizliği ve filtrenin klima üzerindeki yeri klimanızın marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir.

Filtresi iç ünitenin tavan kısmındaysa, kesinlikle  klima sigortasının veya dairenizin içindeki sigorta kutusundan klimaya ulaşan elektrik enerjisini kapatılarak elektrikle olan bağlantısı kesilmiş olmalıyız, Öncelikle can güvenliği.

Ev veya iş yerinde Klimanızın üst kısımdan yada ön kısmından ulaşacağınız filtreyi çıkarma kulplarından tutup hafifçe yukarı yada öne doğru çekerek çıkartabilirsiniz. Filtrelerde toplanan kirleri tozları kıl yada biriken atık maddeleri elektrikli süpürge ile çekebilir, ya da hafif sıcak suyla yıkayarak temizleyebilir yeniden kullanılır duruma gelene kadar pırıl pırıl temizleyebilirsiniz. Temizleme yöntemi olarak kesinlikle ılık suda yıkamayı tercih edin nem ve kötü kokusu olmaması için gölgede kurutarak tekrar yerine montaj edebilirsiniz, Tamamen kuruduğundan emin olmanızı öneririz.

Filtresi iç ünitenin ön panelinde bulunuyorsa, öncelikle klimanızın sigortası  ya da evinizin içindeki sigorta kutusundan klimaya gelen elektrik kesilerek enerji iletisi kesilmiş olmalıdır , Aksi taktirde elektrik çarpılabilir sonuçları çok ağır olabilir.

Filtreyi yerinden sökmek için ön tarafın, sağ ve sol alt köşe alanlarından tutarak öne doğru çekerek açabilirsiniz. Hava filtresini alt taraflarında tutarak nazikçe yukarıya çekerek yerinden sökebilirsiniz. Klimalarınızın Filtrelerde toplanan tozları elektrikli süpürgeyle temizleyerek, ya da hafif ılık suyla yıkama yaparak paklayabilirsiniz Temizleme tekniği olarak ılık suda yıkamayı seçtiyseniz nem kokusu olmaması için  tekrar yerine yerleştirin

Uyarı!!! Filtre çıkartma durumu marka ve modele göre değişkenlik göstermektedir. Daha detaylı bilgi için işletmemizi arayabilirsiniz.