Elektrikli süpürge bakımı nasıl yapılmalı? Elektrikli süpürgelerin bakımı makinenin ömrünü uzatır ve hijyenik açısından rahat bir temizlik yapılmış olunur. Rahat ve temiz bir temizlik için makine temizliği çok önemlidir. Ev ortamında bulunan sıvı ve katı maddeleri içerisine çeken temizlik aracı elektrikli süpürgeler temizliğe ihtiyaç duyarlar. Sağlık açısından ve ev temizliği bakımından çok önemli olan bu makineler çok sık olarak temizlenmesi gerekir. Sağlıklı bir oda temizliği yapmak istiyorsanız makinenizin temizliğine çok dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenle  süpürge bakımı nasıl yapılır? Sorusuna buradan cevap vereceğiz.

Elektrikli Süpürgenin Kullanımı

Evin temizliğinde çok önemli olan elektrikli süpürgelerin ömrünü uzatmak ve güzel bir oda temizliği yapmak istiyorsanız makinenizin kullanımı ve temizliği hakkında kısa, öz bilgiler verilecektir. Elektrikli süpürge bakımı nasıl yapılmalı? Elektrikli süpürgeyi kullanacaksanız ilk önce fişi takılıp daha sonra çalışma düğmesine basınız.

Makinenin fişini takmadan çalışma düğmesini açmak fiş takılınca yüklü elektrik yüklenmesi olacağından makine zarar görür. Oda süpürme işlemi bittikten sonra önce makineyi düğmesinden kapatıp fişini çekiniz. Her kullanmadan sonra makinenin toz filtresini ve toz haznesini temizleyiniz.

Elektrik süpürgelerinde iki çeşit ağız bulunur ve bunlardan biri ince ağız petek araları gibi yerleri diğeri ise normal süpürme ağzı olmaktadır.

  • Temizlenecek filtreler ara sıra yıkanabilir.
  • Islak olan yerleri makine emmez, bu yüzden ıslak yerleri süpürmeye uğraşmayınız.
  • Sıvı madde bulunan aletlerin tozlarını makineyle almayınız.
  • Toplu iğne, iğne ve cam kırıklarını makineyle süpürmeyiniz.

Elektrikli Süpürge Temizliği

Ev temizliğinde çok önemli olan elektrikli süpürgeler nemli ortamlarda kullanılması uygun değildir. Kullanım sonrası makine temizliği yapılmalıdır. Torbalı elektrik süpürgelerinde torbanın tam dolmasını beklemeyiniz. Süpürgelerin boru girişleri temizlenmeli. Elektrikli süpürge bakımı nasıl yapılmalı? Filtre temizliği çok önemlidir. Torbalı elektrik süpürgelerin torbaları silinerek temizlenir ve tozları su içerisine hapseden süpürgelerde filtreler yıkanarak temizlenmesi gerekir. Makine her kullanımdan sonra şunları kontrol ediniz.

  • Torbalı elektrik süpürgelerinde filtrenin poşeti tam dolana kadar bekleme yapmayın. Makine emiş gücünü azaltıyorsa temizlik poşeti dolmuş demektir. Sulu makinelerde ise her kullanımdan sonra suyu boşaltın.
  • Torbalı olan elektrik süpürgelerinde torbaları silerek temizleyin, kirleri suya hapseden makinelerde ise filtreleri yıkayınız.
  • Süpürge borularını kontrol edip tıkanan cisim var ise temizlenmeli.