Çamaşır makinesi bakımı nasıl olur? Çamaşır makineleri her evin zorunlu ihtiyaçlarından biridir. Evlerde çok uzun süreli kullanıma açık bir beyaz eşya olma özelliğini taşır. Devamlı temas halinde olunan çamaşır makineleri kullanmış olduğumuz giysileri ve tekstil ürünlerini en iyi yıkamada kullanmaktayız. Çamaşır makinesinde yıkanan eşyaların Hijyenik olması ön planda olur. Çamaşır makinelerini uzun ömürlü kullanmak için belirli bir bakıma ihtiyaçları olur. Temizlik ve bakım makinenin ömrünü uzatır. Hayalini kurduğunuz Hijyenik ortamın sağlanması makinenin temizliği ve bakımı ile olur. Birçok kişi pratik çamaşır makinesi bakımı nasıl olur? Araştırmasını yapmaktadır.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ BAKIMI NASIL YAPILIR

Çamaşır makinelerinde ileriki zamanlarda istenmeyen kokular oluşmaya başlar. Makinelerde oluşan bu koku en büyük şikâyetlerden biridir. Kullanmış olduğunuz makineyi düzenli olarak temizliğini ve bakımını yaparak kötü kokulardan ve kireçlenmelerden korumuş olursunuz.

Çamaşır Makinesinde Hijyenin Önemi

Devamlı olarak deterjan ve su ile temas halinde bulunan makineniz evin en temiz eşyası olarak görülür. Her kullanımda makinenin yüzeyinde oluşan nemli ve sıcak ortam, makinenin iç aksamlarında bakteri oluşumu için en uygun yerdir. Makinenin iç aksamlarında deterjan kalıntıları oluşur. Yani makine içerisinde kalan kalıntılar, kireç ve tortular makinenin çalışma ve temiz yıkama performansını düşürür. Bu durumda çamaşırlar istediğiniz Hijyeniği alamaz. Bu durumları yaşamak istiyorsanız makine temizliği haftalık olarak yapılmalıdır. Çamaşır makinesi temizleme yöntemini kullanarak yapılan temizlik ve bakım sayesinde kıyafetler istediğiniz Hijyen ortamını yakalamış olur. Makinenin kullanım ömrü uzar. Makine içerisinde oluşan kötü kokulardan kurtulmuş olursunuz. Çamaşır makinesi kullanımdan hemen sonra kapağı açılıp içerideki koku ve nem giderilir. İçerideki sıcak hava dışarı atılmış olur.

Çamaşır Makinesi Temizliğinin Yapılış Aşaması

Çamaşır makinesinin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi ile makinenin ömrü uzar ve çamaşırlar temiz olarak yıkanmış olur. Makine temizliğinin aşamaları şunlardır.

Havalandırma

Çamaşır makinesi kullanıldıktan sonra kapağı açılıp içeride biriken sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlayın. Sıcak havanın dışarı çıkmasıyla ortaya çıkan kötü kokular kaybolur. Bu yöntem ile çamaşırların güzel kokması sağlanmış olunur.

Lastik Temizliği

Çamaşır makinesinin lastik temizliği çok önemli. Lastikte yani conta aralarında birikmiş olan deterjan kalıntıları nedeniyle istenmeyen kokular meydana gelir. Yıkanacak çamaşırlarda saç, tüy gibi istenmeyen cisimler makinenin conta kısımlarında kalır. Çamaşır makinesi bakımı nasıl YAPILIR?  Pamuklu bir bezle buralar silinerek temizlenir. Conta temizliğini çok sık aralıklarla yaparak küf sorununu da ortadan kaldırmış olursunuz.

Deterjan Gözü Temizliği

Makine temizliğinde çok ihmal edilen yerlerden biride deterjan konulan yerdir. Kullanmış olduğunuz makinenin deterjan gözü çıkıyorsa çıkartıp güzelce bir yıkayınız.

Tamburun Temizlenmesi

Çamaşırlar yıkanıp makinenin içi boşaltıldıktan sonra nemli bir bez ile tamburu temizleyin. Kireç ve pas lekeleri oluşmuş ise klorsuz temizleme ürünü ve bez kullanarak silebilirsiniz. Kireç kalıntıları varsa kazımayınız. Makinenizin deterjan gözüne makine temizleyici dökerek boş halde çalıştırın. Makine temizleyici ürün kullanarak makinenizin tambur temizliği yapılmış olur.

Pompa Filtresi Temizliği

Çamaşır makinesinde bulunan pompa filtresi makine su tahliyesi yaparken çamaşır içerisinde bulunan para ve düğme gibi cisimler sıkışma yapar. Bu nedenle pompa filtresini ara sıra kontrol ederek temizlenmesi gerekir.

Suyun Giriş Yaptığı Filtre Temizliği

Çamaşır makinesinin arka kısmında bulunan su giriş vanalarını ve vanaların içerisinde bulunan filtreleri kontrol ediniz. Filtrede yabancı cisimler var ise temizleyiniz.

Çamaşır Makinesi Temizliğinde Yapılan Hatalar

Çamaşır makinesi temizliğinde yapılan hatalar makinenin kullanım ömrünü azaltıp çamaşırların iyi yıkanmasını engeller. Yapılan temizlik hatalarıyla makineniz çalışıyor olabilir fakat yıkama işlemini tam olarak yapamaz. Çamaşır makinesi kullanım hatalarından bazıları şunlardır.

  • Çamaşır makinesi kullanımdan sonra kapağı kapalı tutulmaktadır.
  • Makinenin filtre temizliği aksatılmaktadır.
  • Fazla çamaşır doldurmak
  • Çok fazla deterjan kullanımı
  • Makinenin iç lastik temizliğinin aksatılması
  • Deterjan hazne temizliğinin yapılmaması

Bu hatalar basit olarak görülebilir, Çamaşır makinesi bakımı nasıl olur? fakat zamanla bu hatalar çoğaldıkça makinenin çalışma azmi kalmaz.