Buzdolabı Düzenine Dair İpuçları  Düzenli olmak hayatımızın pek çok noktasında işimize yarayan bir detaydır. Dağınıklığın insan psikolojisi üzerindeki olumsuz etkileri ise bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Düzen, tertip denilince akla gelen bir alan da buzdolabıdır. Sebze, meyve, konserveler, et ürünleri, içecekler, süt ürünleri ve kahvaltılıklar…

Buzdolabı Düzeni Nasıl Yapılır

Çeşit çok fazla olunca neyi nereye yerleştireceğimiz de bazen sorun olabiliyor. Buzdolabımız hem düzenli görünsün, hem de yiyecekler uzun süre tazeliğini korusun istiyorsak belirli bir sistem oturtmalı ve bunu alışkanlık haline getirmeliyiz. Buzdolabının kapağını açtığımız zaman dağınık ve karmaşık bir görüntü ile karşılaşmak asla hoşumuza gitmez. Ayrıca aradığımız ürünleri hızlı şekilde bulamamak da işlerimizi zorlaştırır. O halde duruma bir el atmalı ve buzdolabı düzenimizde bir takım değişiklikler yapmalıyız.

Temizlemek ile Başlayın!

Eğer köklü bir değişim yapmak ve bunu sürekli hale getirmek niyetindeyseniz işe buzdolabınızı detaylı şekilde temizleyerek başlayabilirsiniz. Tamamen boşalttığınız buzdolabının raflarını çıkararak iyice silin. Lekeli bir görünüm kalmaması için kurulamayı ihmal etmeyin.

Yiyecekleri Doğru Raflara Yerleştirin…

 Buzdolapları bildiğiniz üzere bir kaç raftan oluşan sisteme sahiptir. Ancak gıdaları kafanıza göre, gelişigüzel bir şekilde yerleştirirseniz hata yapmış olursunuz. Buzdolabının en soğuk kısmı buzluğa yakın olan raftır. Bu rafa çabuk bozulabilecek gıdaları yerleştirmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır. Alt raflara doğru da daha dayanıklı ve hemen bozulmayacak gıdaları yerleştirebilirsiniz. Örneğin; süt, yumurta, yoğurt, peynir gibi besinler üst kısımlarda yer alabilir. Yan raflar; salça, ketçap, mayonez, sos, sirke gibi ürünler için uygundur. Buzdolabı Düzeni Nasıl Yapılır Hem de bu sayede düzenli bir görünüm yakalamış olursunuz. Buzdolabının orta rafına akşamdan kalmış yemek, tatlı, içecek ya da saklama kabına koyduğunuz yeşillikleri koyabilirsiniz. Sebze ve meyveler için genellikle en alt raf kullanılır. Büyük bir çekmece içinde düzenli şekilde sebzelerinize yer verebilirsiniz. Ancak meyveleri, sebzeler ile çok yakın yerleştirmeme dikkat etseniz iyi olur. Çünkü meyveler, sebzelerin daha hızlı bozulmasına neden olur. Çekmeceli kısmı sebzeler, bir üst rafı da meyveler için kullanabilirsiniz. Büyük bir cam kase içine dolduracağınız taze meyveler gözünüzün önünde olacağı için tüketmeniz de daha kolay hale gelir. Poşetlerin içinde ve arkalarda kalan meyveler ne yazık ki çürümeye ve unutulmaya mahkumdur.

Saklama Kapları Kurtarıcınız!

 Buzdolabında düzenli bir görünüm elde etmek istiyorsanız hemen hemen her şeyi cam kapaklı kaplara yerleştirebilirsiniz. Örneğin; beyaz peyniri dilimledikten sonra cam kabın içine koyarak kapağını kapatabilirsiniz. Aynı işlemi tereyağ için de yapmak her seferinde hızlı şekilde, yemeğiniz için bir parça almanız için pratiklik yaratacaktır. Cam kaplar hem sağlıklıdır hem de dışarıdan kabın içinde ne olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. Taze aldığınız dereotu, maydanoz, roka gibi yeşillikleri yıkadıktan sonra kurulayın ve cam kavanoz ya da kaplara koyun. Uzun süre tazeliklerini koruduklarını göreceksiniz. Üzümler, çilekler, limonlar, zeytin ve turşular cam kavanozlarda rahatlıkla saklayabileceğiniz gıdalardandır. Bazı dolap içi düzenleyici sepetler de buzdolabında rahatlıkla kullanılabilir. Buzdolabı Düzenine Dair İpuçları  Özellikle; domates, biber, salatalık, havuç, patlıcan gibi taze sebzelerinizi düzenli şekilde sepetlerin içine dizebilirsiniz. Neyin, nerede olduğunu da bildiğiniz için rahatlıkla ulaşmanız mümkün olacaktır. Uzun saplı olan pırasa ve soğan gibi sebzeleri de ikiye ya da üçe bölerek uygun kaplar içinde muhafaza edebilirsiniz. Lahana, brokoli gibi sebzeler de ufak parçalara bölünerek kapalı bir kap içinde bekletilebilir.

Ve Tabi ki Hijyen…

 Suyu akabilecek gıdaların alt kısımlarına kağıt havlu serebilirsiniz. Özellikle de sebze çekmecelerinin alt kısımlarına sürekli olarak sebze parçaları, toprak ya da yeşillikler dökülebilir. Çekmeceyi sürekli olarak çıkarıp temizlemek ise oldukça külfetli bir iştir ve çoğu zaman üşengeçlik sebebidir. Bunu önlemek için çekmeceye kağıt havlu sererek, kirlerin orada birikmesini sağlayabilirsiniz. Kağıt havluyu kirlendikte çöpe atarsınız ve çekmeceniz de böylece temiz kalır. Buzdolabına koyacağınız kap ya da ambalajlı ürünleri hızlı bir şekilde silerek yerleştirmek de hijyen açısından önemlidir. Hem mikroorganizmaların oluşması hem de buzdolabının kirlenmesi önlenmiş olur.

Ne Kadar Az Gıda, O Kadar Çok Huzur

 Bazı kişiler bozdolabını tıka basa doldurmaya malesef alışmıştır. Hatta durum öyle bir hal alır ki neyin nerede olduğunu bulmak büyük bir araştırma isteyebilir. Bu hem buzdolabının soğutmasını kötü etkiler ve kısa vadede bozulmasına yol açar hem de gerek hijyen gerek uğraştırıcılık olarak sizi zorlar. Bu nedenle az az, sık sık alışveriş yapılmalıdır. Böylece gıdalar bozulmaz ve israf meydana gelmez. Buzdolabının daima 3’te 1’lik kısmı boş bırakılmalıdır. Buzdolabı Düzeni Nasıl Yapılır Böylece kapağı açtığınızda hem taze bir görüntü ile karşılaşırsınız hem de kalabalıktan dolayı gözünüz yorulmaz.

Buzdolabı düzeni konusunda verdiğimiz tavsiyelere uyar ve bunu alışkanlık haline getirirseniz zamanla ne kadar pratikleştiğinizi ve hafiflediğinizi hissedeceksiniz.